Всесвітній День здоров’я

04 квітня 2019
 • розмір шрифту

7 квітня в світі відзначається День здоров’я. Це свято було засновано на честь створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка об’єднала у своїх рядах представників 191 держави. Створення Дня здоров’я – одна з перших ініціатив, з якою виступила Асамблея охорони здоров’я при ООН, що сприяє залученню уваги державних і комерційних організацій, волонтерів, простих громадян до питань захисту здоров’я і профілактики різних соціально-небезпечних захворювань. ВОЗ була створена на підставі принципу, згідно з яким передбачається, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищого досяжного рівня здоров’я.

«Буде здоров’я – решта все додасться» – так звучить багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.

З самого раннього дитинства ми знаємо про те, що про здоров’я треба дбати і про правильний спосіб життя. Нам говорять про важливість зарядки, занять спортом і правильне харчування. Але чомусь ми згадуємо про підтримку здоров’я лише тоді, коли щось болить і відразу починаємо згадувати, що здоров’я це безцінне багатство, яке дається лише один раз у житті. Ми даємо слово, що з завтрашнього дня вранці будемо їсти вівсянку, робити зарядку, а той й на вранішню пробіжку виходити. Але ось прийняті ліки, біль стихає і вранці ми знову обіймаємо подушку і обіцяємо собі, що вже завтра точно встанемо раніше…Ми звикли сподіватись не на захисні сили організму, а на могутність медицини.

«Здоров’я – це не все, а без здоров’я – все ніщо», так сказав древній грецький філософ Сократ, а це була мудра людина. В цей Всесвітній День здоров’я – і не тільки в цей, кожна людина має пригадати, що його здоров’я залежить не тільки від зусиль лікарів. Тільки розуміння необхідності підтримувати своє здоров’я у формі, зміна способу життя і повага до середовища проживання – допоможе спільно подолати навіть самі складні труднощі.

Академік Амосов стверджує – «Щоб бути здоровим – потрібні власні зусилля, постійні і значні. Замінити їх не можна нічим». Здоров’я – це складне явище. Воно завжди привертало і буде привертати увагу не лише дослідників, але й кожної людини. Здоров’я – це висока працездатність і гарний настрій, упевненість у собі. Фізичне здоров’я дає гарне самопочуття, бадьорість і силу. Психічне здоров’я дарує спокій, добробут, веселість. Соціальне здоров’я забезпечує успішність в навчанні та праці.

«Єдина краса, яку я знаю – це здоров’я» (Гейне). Якщо умовно покласти на чаші терезів здоров’я і всі інші цінності світу – то здоров’я переважить. Висока значимість здоров’я сьогодні визначається, як універсальна даність, яка стосується усіх – і багатих і бідних, і молодих і літніх людей. Це невід’ємне право людини, важливість забезпечення якого зростає з кожним днем. Але нічого з цього не дається задарма. Для того, щоб зберегти здоров’я потрібно докладати неабияких зусиль.

Стан здоров’я залежить на 20 % від спадковості, 10 % від рівня розвитку медицини, на 20 % від стану довкілля і на 50 % від способу життя. Тому справедливе твердження – «Ваше здоров’я – у ваших руках». Здоровий спосіб життя передбачає дотримання простого виконання певних правил, що забезпечують гармонічний розвиток. Ці дії спрямовані на запобігання захворювань, зміцнення всіх систем організму й поліпшення загального самопочуття людини. В основі здорового способу життя лежить традиційні принципи:

 • Правильне мислення або психофізіологічний стан людини.

Людина наділена розумом і інтелектом - в цьому її унікальність. Потрібно поставити перед собою мету – зберегти здоров’я – при тому, що людина хоч і розумна, але лінива та пожадлива. Тому за задоволення розкішно та смачно поїсти і відпочити вона платить хворобами.

 • Правильне харчування.

Апетит – наше задоволення і наш хрест. Треба їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти. Їжа повинна бути простою і нерафінованою, збалансованою. Вживайте більше страв із зернових, свіжих овочів та фруктів, ягід, та менше м’ясних, борошняних, кондитерських виробів. Кількість солі довести до 2-4 гр. на день. Виключити харчове сміття з раціону, до якого належать: фаст-фуди, солодкі газовані напої, чіпси тощо.

 • Оптимальний руховий режим.

           Загартування і фізичні вправи – для підвищення резервів серцево-судинних та дихальних систем, для підтримування функції м’язів та суглобів. Сучасні соціальні умови призводять до детренованості всіх робочих функцій організму, що ввійшло в суперечність з біологією. Коли людина правильно харчується і регулярно займається спортом, вона стає не тільки здоровою і красивою в фізичному сенсі. Також гартується і її дух. Вона відчуває прилив сил для нових ідей і починань, стає більше спокійною та врівноваженою. Їй хочеться творити щось нове, вона стає креативною.

 • Відмова від алкоголю, паління, наркотиків.
  • Особиста гігієна.
  • Позитивні емоції.
  • Інтелектуальний розвиток.
  • Моральний і духовний розвиток.
  • Формування і розвиток вольових якостей.

Здорова людини – щаслива людина. Потрібно вирішити, що ви хочете змінити в собі, від чого відмовитись, а до чого привчитись. Зробіть зусилля – будьте здоровими. Так, здоров’я безцінне багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалось міцним на тривалу перспективу. Здоров’я може мати дуже дорогу ціну, то ж просимо уважно прислухатись до наших простих порад і змінювати своє життя на краще.

У Всесвітній День здоров’я бажаємо всім його надійного зберігання, всім хворим – як найшвидшого одужування, медикам хорошої матеріальної і технічної бази, що зміцнить їх нелегку працю, всім нам – бути здоровими і життєрадісними. Зі святом всіх!

286
Детальніше в цій категорії: