Глаукома!

05 квітня 2019
  • розмір шрифту

Глаукома одна з найбільш частих причин сліпоти. Хворі глаукомою складають близько 4% страждають на захворювання очей. Глаукомою хворіють переважно люди похилого віку, рідше вона вражає юнаків і дітей.

Термін «глаукома» походить від грецького слова «глаукос» - зелений; це назва пояснюється тим, що при гострому нападі захворювання зіниця здається жовтувато-зеленуватою. Народна назва глаукоми - «зелена вода».

сновний симптом глаукоми, що визначає всі інші її прояви, - це підвищення внутрішньоочного тиску, що приводить до поступового зниження гостроти зору, звуження поля зору, погіршення адаптації, атрофії зорового нерва.

Внутрішньоочний тиск обумовлюється правильним співвідношенням між продукцією і відтоком внутрішньоочної рідини, а також кровообігом в капілярах очей. Нормальний внутрішньоочний тиск коливається в межах від 18 до 25 мм рт. ст.; частіше вранці він вище, а ввечері нижче, причому різниця становить 3-5 мм рт. ст. Більш високий внутрішньоочний тиск, а також збільшення різниці між його ранковим і вечірнім рівнем свідчить про порушення його регуляції, характерному для глаукоми.

Глаукома може виникнути без видимих причин в раніше здоровому оці (первинна глаукома) або в результаті яких-небудь захворювань ока (вторинна глаукома) - змін, що викликають порушення відтоку рідини з очного яблука, наприклад злучання райдужної оболонки з рогівкою або кришталиком, зміщення кришталика та ін .

Виникненню глаукоми та обтяжень її перебігу сприяють різні несприятливі фактори: захворювання серцево-судинної, нервової та ендокринної систем, інфекції та інтоксикації, деякі виробничі шкідливості, важка фізична праця, розумове перенапруження, негативні емоції та ін, а також спадковість. Первинна глаукома може виявлятися по-різному. В одних випадках спостерігаються ознаки розладу кровообігу ока з вираженими явищами застою в судинах. Така форма називається застійною. При ній хворі скаржаться на прогресуюче падіння зору, туман перед очима, утруднення орієнтування в просторі, особливо в темряві, на болі в голові і оці. Одна з характерних скарг - виникнення райдужних кіл при погляді на джерело світла. При іншій формі глаукоми - простій - хворі скаржаться тільки на поступове погіршення зору. З боку переднього відрізка ока змін може не бути, і тільки на очному дні виявляються характерні зміни диска зорового нерва. Ранній діагноз глаукоми, необхідний для надання своєчасної та ефективної допомоги хворому, можна поставити лише шляхом дослідження внутрішньоочного тиску, гостроти зору і поля зору і офтальмоскопічногодослідження.

Для профілактики розвитку та прогресування глаукоми і сліпоти від неї важливо раннє виявлення захворювання. Для цього всім особам старше 40 років, що звернулися за будь-якого приводу за медичною допомогою, необхідно виміряти внутрішньоочний тиск. Якщо він виявиться вище 25 мм рт. ст., особливо якщо хворий при цьому скаржиться на головний біль, зниження зору, поява райдужних кіл перед очима, його потрібно терміново звернутися до окуліста. Крім того, активне виявлення хворих глаукомою відбувається під час профілактичних оглядів лікарем і середнім медичним персоналом і тонометрій очей усього населення (старше 40 років) лікарської ділянки або організованих колективів. При цьому вдається виявити глаукому у 1-2% практично здорових людей.

Хворі глаукомою підлягають обліку на лікарській дільниці та районного окуліста, а також систематичного лікування і регулярного контролю (не рідше разу на місяць) стану внутрішньоочного тиску і зорових функцій. Фельдшер або медична сестра повинні вести спостереження за виконанням хворим рекомендованого лікарем лікування, режиму праці та побуту і регулярним відвідуванням очного кабінету.

Головним завданням у лікуванні хворих глаукомою є зниження і регуляція внутрішньоочного тиску. З цією метою застосовуються засоби із різних груп препаратів: міотики, В-адреноблокатори, інгібітори карбоангідрази, аналоги простагландинів. Частота впускання в око крапель залежить від форми, стадії процесу і особливо ступеня його компенсації. Наприклад, при гострому нападі глаукоми пілокарпін закапують в око 15-30 хвилин, а в міру стихання гострих явищ-кожні 1-2 години і рідше; поряд з цим 2 рази на день впускають тимолол. Режим лікування і вибір препарату встановлюють переважно при стаціонарному обстеженні хворого, під контролем добового визначення тонусу ока.

У лікуванні хворих глаукомою необхідно систематичне застосування курсів тканинної терапії. Хворі глаукомою потребують відповідного лікування серцево-судинної, нервової та ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту та інших загальних захворювань, визначеному режимі у праці та побуті.

Потрібно дотримуватися наступних простих правил.

Оскільки глаукома не любить стресів і грубих порушень режиму, не працюйте з великими емоційними або фізичними навантаженнями, а також ніколи не виконуйте тривалу фізичну роботу з нахиленою головою.

Якщо ви захоплений садівник-городник, то придбайте низький стійкий стільчик і займайтеся прополкою, сидячи на ній і пересуваючись вздовж грядки. Голова повинна бути захищена від сонця кепкою, панамою, а краще всього капелюхом з великими полями; очі повинні бути захищені якісними сонцезахисними окулярами. Зверніть увагу на те, що не рекомендується користуватися дуже темними сонцезахисними окулярами; оптимальні окуляри із зеленим склом (СЗ-1) - зелений колір заспокоює нервову систему, а також дещо знижує внутрішньоочний тиск.

Не варто довгостроково перебувати в темряві. Дивіться телевізор при підсвічуванні приміщення додатковим неяскравим джерелом світла, тобто екран телевізора не повинен бути єдиним освітленим місцем кімнати. Людям з глаукомою бажано використання слабкого освітлення під час нічного сну (деяка кількість світла проникає в очі через закриті повіки).

При виконанні фізичних вправ пам'ятайте, що не рекомендуються вправи з різкими нахилами голови вниз, пози «униз головою», а також підйом великих вантажів. Решта фізичних вправ при глаукомі не протипоказані.

Не навантажуйте себе надмірною ношею: нести можна не більше 2-3 кг в кожній руці.

Не вживайте великої кількості рідини: до 1,5 л рідини на добу істотно не позначиться на рівні внутрішньоочного тиску, однак більша кількість рідини може виявитися шкідливою. Причому під рідиною мається на увазі не тільки вода, враховуються також молоко, кефір, сік, суп, компот. Розподіляйте напої рівномірно протягом дня, випиваючи за один прийом не більше 200 мл.Не можна пити «залпом».

Не переїдайте, не зловживайте солоними, гострими і жирними продуктами, які викликають спрагу і сприяють затримці рідини в організмі. Не пийте міцний чай, каву та інші напої, що містять кофеїн, так як вони підвищують артеріальний тиск, що в кінцевому підсумку може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ).

Відмовтеся від куріння. При глаукомі в першу чергу страждає зоровий нерв, нікотин ж викликає звуження судин, порушуючи трофіку зорового нерва, а також має токсичну дію на волокна зорового нерва.

При глаукомі необхідно регулярне та постійне закапування ліків в очі. Якщо вам призначені двократні закапування, то перше закапування ліків краще зробити відразу після нічного сну і ранкового туалету. Друге (вечірнє) закапування - перед сном.

Ні в якому разі не можна подвоювати дозу препарату, якщо з якоїсь причини довелося пропустити його закапування.

Спати краще на високих подушках, а вранці не слід «залежуватися» в ліжку. Вертикальне положення і активні рухи сприяють зниженню тиску в оці, а вранці після сну воно найбільш високе.

Поряд із виконанням приписів лікаря важливе значення для збереження зору при цьому захворюванні має і раціональний спосіб життя.

Якщо діагноз поставлений на ранній стадії захворювання, то глаукома - не вирок, однак лікувати її потрібно постійно, навіть початкові стадії, коли ще немає ніяких скарг. Якщо у вас виявили глаукому, вам необхідно знати, як правильно діяти, щоб собі не нашкодити, а навпаки - допомогти. Дуже важливо спокійно, але разом з тим відповідально ставитися до свого захворювання: не панікувати, але і не нехтувати своєю хворобою.

Підготувала лікар-офтальмолог ДЗ "СМСЧ № 3 МОЗ України" Г.М.Вороніна

262
Детальніше в цій категорії: