лют. 20

В Україні з початку 2019 року щодня фіксується від 300 до 400 хворих на кір. (у 2018 р. – 50). За поточний період 2019 р. на кір в Україні захворіло 18 170 людей - 7 808 дорослих та 10 362 дитини. Найвищі показники захворюваності - у Львівській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій областях та м. Київ.

Не виключенням є і м.Вараш, де також продовжує зростати захворюваність на кір. Станом на 17.02.2019р. у м. Вараш зареєстровано 17 випадків кору серед мешканців міста. Показник захворюваності складає 40,19 на 100 тисяч населення. Майже всі випадки зареєстровані серед дорослого населення, 1 - підліток, 1 - дитина до 14 років. В ході проведеного епідеміологічного розслідування випадків кору встановлено те, що переважно ймовірними місцями зараження є місця тимчасового перебування хворих (навчання, роботи, відвідування рідних, інших районів) або контакт із хворими на кір. Більшість захворілих не щеплені проти кору або не мають достовірних даних про вакцинацію (20% захворілих мають запис у ф-063/о одного щеплення проти корі).

Загалом з початку року по Рівненщині зареєстровано 1636 хворих (141,1 вип. на 100 тис. нас.), з них 1096 (70%) дітей. Це є найвищий показник захворюваності в Україні станом на 17.02.2019 р. Найвища захворюваність спостерігаєтьсь у Гощанському, Рівненському та Радивилівському районах. З початку року в області зареєстровано 24 спалахи кору в організованих дитячих колективах під час яких захворіло 227 людей. Більше 50% всіх хворих перебували на стаціонарному лікуванні. Зареєстровано 2 летальні випадки від ускладнень кору серед дорослих.

Для порівняння: за весь 2018 рік було 3002 хворих в Рівненській області захворіло на кір 3002 особи, з них 2059 (68,6%) дітей. Серед захворілих 1529 осіб перебували на стаціонарному лікуванні. Така складна ситуація з поширенням кору стала наслідком антивакцинальної кампанії.

Кір - це гостре висококонтагіозне захворювання, що супроводжується лихоманкою, запаленням слизових оболонок і макулопапульозною висипкою.Збудник належить до сімейства параміксовірусів.

Вірус кору дуже легкий і може розноситися потоком повітря, тому заразитися можна, перебуваючи в одному приміщенні з хворим. Але швидко гине в зовнішньому середовищі і не передається через побутові предмети (постіль, одяг) або третіх осіб, які контактували з інфікованими.

Єдиним джерелом інфекції є хвора людина в останні 2 дні інкубаційного періоду і до 5-го дня після появи висипки (при ускладненні кору пневмонією термін заразливості подовжується до 10-го дня від початку висипання).Механізм передачі - повітряно-крапельний. Сприйнятливість неімунізованих осіб дуже висока.

Перші півроку після народження дитина має материнський імунітет від кору, але ближче до року він слабшає і необхідна вакцинація. Якщо ж мати дитини не хворіла й не робила щеплення, дитина імунітету не матиме.

Прихований період (від моменту зараження до захворювання) хвороби триває від 7 до 21 дня. У період захворювання починається висока температура, сильний головний біль, нежить, відсутність апетиту й слабкість. Потім — нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, інколи гнійні виділення).Патогномонічною ознакою кору є наявність плям Бельського-Філатова-Копліка - на слизовій оболонці щік, губ, яснах, частіше навпроти малих корінних зубів з'являються дрібні білясті плями, оточені червоним вінчиком, що трохи піднімаються над рівнем слизової оболонки і нагадують манну крупу або висівки. Водночас на слизовій оболонці м'якого та твердого піднебіння спостерігається корова енантема у вигляді дрібних червоних плям. Їх можна побачити ще до появи висипу на тілі.

На 4-5 день хвороби на шкірі голови, обличчі, за вухами з’являється висип, пізніше розповсюджується на тіло, руки й ноги. Зазвичай виглядає як дрібні рожево-червоні цятки і пухирці, що поступово перетворюються на більші плями. У цей період стан хворого може погіршуватися. Висип утримується 3-4 дні, відтак блідне і зникає в тій самій послідовності, в якій з'являлася, залишаючи після себе пігментацію (протягом 1-1,5 тиж) і висівкоподібне лущення.

Висип зникає у зворотньому з появою порядку. Відтак стан хворого починає покращуватися. Зазвичай на кір хворіють один раз. Повторні випадки трапляються вкрай рідко.Заразитися може будь-яка людина, що не має імунітету. При даному захворюванні можуть розвиватися ускладнення: пневмонія, отит, стоматит, гострий некротичний ларингіт (коровий круп), блефарит, піодермія; зрідка - коровий енцефаліт.

Якщо ж дитина чи доросла людина захворіла, хворого обов’язково ізолюють до 4-го дня від появи висипу, а у разі ускладнення пневмонією – до 10-го дня та встановлення медичне спостереження за контактними особами (які раніше не хворіли) зі щоденною термометрією і оглядом протягом 21 дня. В приміщенні проводять дезінфекцію.

Висипне лікують. Спочатку тіло вкривається висипаннями повністю, стає червоною плямою, згодом висип зникне. Розчісувати його не можна — можуть утворитися рани. Лікарі радять також не мочити і не розтирати висип. Поки він не зійде, варто залишатися в ліжку.

Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.

Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання. Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та проведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

Ліків від кору не існує. Єдиний спосіб захиститися – вакцинація. Згідно з календарем щеплень, дітям потрібно ввести 2 дози вакцини КПК – в 12 місяців та 6 років. Вакцинуватися за календарем і надолужити пропущені щеплення можуть безоплатно усі діти до 18 років, а також дорослі з груп ризику — військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики. Якщо ви контактували з хворим на кір, убезпечити чи значно знизити ризик захворювання може вакцинація. Зверніться до свого лікаря — терапевта чи сімейного лікаря, щоб з’ясувати, чи маєте ви достатній захист від кору і чи треба вам зробити щеплення якнайшвидше.

Незважаючи на важливість вакцинації населення, рівень охоплення щепленнями у дітей в Україні є низьким. Батьки нехтують вакцинацією дітей за Календарем профілактичних щеплень, куди входять ін’єкції від десяти інфекційних захворювань, наражаючи на небезпеку не тільки власну дитину, а й оточуючих. Щеплення – єдиний надійний спосіб захисту від кору, навіть під час спалаху захворюваності.

Вакцина до України постачається через міжнародні закупівельні агентства через державне підприємство "Укрвакцина" з відповідними документами.Якість і безпека вакцин, якізакуповує для України за кошти держбюджету Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ), підтверджена досвідом використання у різних країнах світу. Для кожної вакцини виробник здійснює лабораторні дослідження: тестує кожну серію вакцин і дає сертифікат якості – лот-реліз на кожну серію. Вакцини мають прекваліфікацію ВООЗ – гарантію якості найавторитетнішої організації у галузі охорони здоров’я у світі.

Наша держава не має власного виробництва вакцини так, як це досить складний і трудоємкий процес. В світі існує близько десятка виробників вакцин. Тобто їх дуже мало. Ці вакцини використовуються у всьому світі, не виключенням є і наша країна, тому і ми використовуємо вакцини виробленні в інших країнах, зокрема для щеплень проти кору - це Бельгійська КПК, американська КПК.

Пам’ятайте, що проведена вакцинація проти кору сприяє зниженню захворюваності та зменшує ризик розвитку ускладнень!

Лікар епідеміолог Наталія Панченко

лют. 20

За вимогами НСЗУ медичний заклад первинної ланки має забезпечувати доступ до надання медпослуг пацієнтам навіть у вихідні та святкові дні.

Згідно з діючим законодавством та вимогами, які встановлені договором між закладом охорони здоров’я первинної ланки та Національною службою здоров’я України, існує три варіанти забезпечення доступу до медпослуг у вихідні та святкові дні:

  • Відкрити кабінет чергового лікаря та медсестри, в якому пацієнти зможуть отримати медичні послуг у відповідності до Порядку надання ПМД.
  • Забезпечити роботу такого кабінету сумісно з іншим медзакладом-надавачем ПМД, з розміщенням кабінету на його території.
  • Офіційно домовитись (підписати договір) про надання ПМД із закладом вторинної або третинної ланки.

Окремо медичний заклад первинної ланки зобов’язаний подбати про розміщення інформації про графік та місце надання медичної допомоги на час вихідних та святкових днів у медичному закладі та офіційному сайті установи за наявності такого.

лют. 18

За сприяння депутатів , громадської думки та керівництва СМСЧ№3 м.Вараш , в кінці 2018 року за кошти міського бюджету був придбаний новий відеогастроскоп в комплексі з колоноскопом фірми" Пентакс" виробництва Японія.

Поява такого сучасного обладнання для обстеження шлунку та товстого кишківника в нашому місті дуже було необхідне, тому що старе обладнання часто виходило з ладу , потребувала ремонту в спеціалізованих сервісах за великі кошти, які також просили з бюджета міста , і залишало наше місто без дуже важливої діагностики: виразки шлунку та дванадцятипалої кишки, шлунково-кишкової кровотечі, діагностики онкологічних захворювань та інше. Пацієнти змушенні були звертатися в інші міста. При хронічному протіканню захворювання пацієнт може поїхати в інше місто, а при гострих станах таких як шлунково-кишкова кровотеча, що є загрозою для життя пацієнта, допомога потрібна вже і негайно. Тому придбання такого обладнання було вкрай важливе.

Придбане обладнання має багато переваг:

1. Огляд можна проводити разом з колегами, бо інформація передається на монітор для загального огляду і можна прийняти сумісне рішення щодо діагнозу та тактики лікування.

2. Даний апарат має процесор , який може покращувати картинку огляду , а саме збільшення сили світла , концентрація світла на певній ділянці, поглинання зайвих шумів і мерехтіння, наближення об'єкта та його збільшення. Ці функції дають можливість чіткіше бачити картинку, відмежувати уражену ділянку від неураженої. Функція наближення та збільшення дозволяє бачити мінімальні ділянки ураження та взяти матеріал для вивчення у відповідному місці.

3. При потребі інформація може перенестися на інший носій - флешка.

4. Кути згину апарату значно більші , що дозволяє провести огляд всього порожнистого органу повністю - тяжко доступних ділянок вже немає.

5. Широкий інструментальний канал дозволяє розширити діапазон необхідних маніпуляцій, більше задіяти додаткового обладнання, особливо це необхідно при зупинці шлунково-кишкової кровотечі.

6. Маючи сучасний відеоколоноскоп, зображення, якого також передається на монітор, дозволяє проводити якісну діагностику: хронічного коліту, неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крона, онкології та інше. Колоноскоп є довший і кути поворотів більші, тому діагностика повноцінна та менш болісна.

Гостро у світі стоїть питання діагностики онкологічних захворювань, а особливо діагностика на ранніх стадіях, це можна провести тільки на такому сучасному обладнанні. Ділянки ураження мають мізерні розміри,тому такі функції, як наближення та збільшення можуть їх виявити. А це дає можливість видалити ділянку ураження на рівні неглибокого втручання, ендоскопічне видалення на рівні слизової оболонки, зі збереженням функції органу та його цілісності, і зупинити можливе розростання та метастазування.

Враховуючи , наявність такого обладнання в нашому місті, ми можемо збільшити кількість оглядів пацієнтів, діагностувати ураження на початкових стадіях, своєчасно направляти пацієнтів у спеціалізовані медичні заклади. До цієї апаратури можна докупити додаткове обладнання, а саме коагулятор, коагуляційні петлі, інʾєктори, що дасть можливість не тільки діагностувати, а і проводити ендоскопічне лікування.

Дякуючи ініціативі керівника СМСЧ№3 Коцюбинському О.В. та підтримки депутатського корпусу наша громада отримала таке сучасне обладнання, надіюсь що розвиток і підтримка ендоскопічної служби на цьому не зупиниться.

Підготував: Лікар-гастроентеролог- ендоскопіст Усатий Ігор Володимирович.

лют. 06

    04 лютого 2019 року в рентгенологічному відділенні ДЗ “СМСЧ №3 МОЗ України” введено в експлуатацію новий цифровий рентгенодіагностичний комплекс “INDIagraf” на 3 робочих місця, виробництва ТОВ “Квант-С” м. Харків

        Новий сучасний комплекс 2018 року виготовлення замінив собою рентгенапарат, який перебував у морально та технічно застарілому стані, до якого неодноразово здійснювалися ремонтні роботи, він не відповідав сучасним вимогам надання медичної допомоги, перебував в непрацюючому стані.

        Нове обладнання дає змогу проводити повний спектр рентгенологічних досліджень: кістково-суглобової системи, органів дихання, органів черевної порожнини, всіх відділів хребта. Завдяки новому рентгенодіагностичному комплексу є можливість виконувати як цифрову так і аналогову рентгенографію. При потребі, його можна використовувати як флюорографічний апарат для скринінгу захворювань органів грудної клітки.

        Завдяки використанню передових іноземних складових, а саме: німецької рентгенівської трубки “Siemens”, канадському блоку живлення “СРІ”, сучасній багатокамерній системі обробки зображень комплекс значно покращить якість знімків та діагностику складних випадків. Подальшим логічним кроком має стати впровадження телемедицини: встановлення DICOM сервера- з радіологічною інформаційною системою, яка дасть доступ до архіву рентгенівських зображень через інтернет всім зацікавленим лікарям: сімейним, травматологам, хірургам.

       Під час введення в експлуатацію даного обладнання представниками виробника було проведено навчальний семінар для працівників рентгенологічного відділення, а саме: лікарів, рентгенолаборантів та медичного реєстратора. Колектив високо оцінив діагностичні можливості комплексу українського випробника.

        Необхідність в новому обладнанні назріла давно та була першочерговою потребою закладу ДЗ “СМСЧ №3 МОЗ України”. Дане обладнання було закуплено за кошти виділені з міського бюджету в кінці минулого року завдяки спільним зусиллям та співпраці депутатів Вараської міської ради та керівництва медико-санітарної частини на чолі з Коцюбинським О. В., воно покращить якість надання медичної допомоги нашим пацієнтам, громаді міста.

Завідувач рентгенологічного відділення

Босик В.К.

11111

333

4444

5555

лют. 05

17.01.2019 року в закладі проведено експертну оцінку відповідності критеріям державної акредитації лікувально-профілактичних закладів (на виконання доручення МОЗ України від 03.01.2019 № 17/68) з метою визнання наявності в закладі охорони здоров’я умов для якісного, своєчасного рівня медичного обслуговування населення, дотримання стандартів у сфері охорони здоров’я, відповідності медичних працівників єдиним кваліфікаційним вимогам.

Експертну оцінку Закладу було проведено комісією в складі провідних експертів Рівненського обласного управління охорони здоров я, які прибули в місто Вараш та ДЗ "СМСЧ №3 МОЗ України" для проведення експертизи.

За результатами перевірки Заклад отримав високі оцінки виконання акредитацій них вимог та претендує на підтвердження вищої категорії.

Сторінка 1 із 29