квіт. 09

Медичне транспортування хворих — важлива частина лікувального процесу. Транспортування може бути плановим та екстреним.

Екстрене — невідкладне перевезення хворого в найближчу медичну установу або в спеціалізований медичний заклад для високоспеціалізованої медичної допомоги (стентування при гострому інфаркті міокарда, лікуванні геморагічного та ішемічного інсульту тощо).

Планове — не потребує надзвичайно швидких дій. Однак планове транспортування пацієнтів вимагає ґрунтовної попередньої підготовки. Неправильне переміщення може погіршити стан і навіть зашкодити здоров’ю хворого.

Коли виникає потреба перевезення хворих, дуже важливо, щоб їх супроводжував кваліфікований медичний персонал з великим досвідом у критичній медицині та подібних транспортуваннях. Безпечне перевезення хворих у важкому стані неможливо без проведення моніторингу життєво важливих показників, проведення діагностики, надання допомоги в разі погіршення стану в дорозі. Перевезення пацієнтів у важкому стані на далекі відстані здійснюється на спеціально обладнаних реанімобілях і в супроводі досвідченої лікарської бригади. Комфортне перевезення лежачих хворих потребує спеціальної медичної апаратури та інших транспортних девайсів, що входять в комплектацію реанімобілей: кардіомонітор, дефібрилятор, апарат ШВЛ, електрокардіограф, інфузомат, глюкометр, сучасні засоби іммобілізації тощо.

Планове транспортування лежачих хворих найчастіше не входить в обовязки державних служб швидкої допомоги, тому люди звертаються до приватних медичних компаній, які забезпечені необхідними засобами для перевезення пацієнтів і достатньою кількістю медичного персоналу.

Завдяки глибокому розумінню проблеми реформування медичної галузі, особистій зацікавленості в збереженні життя та здоров’я працівників ВП РАЕС, членів їх сімей та жителів міста — як основного ресурсу розвитку підприємства, спільними зусиллями керівництва
ВП “Рівненська АЕС” в особі генерального директора П. Павлишина, головного інспектора
Ю. Павлова, начальника ТрЦ С. Таякіна та керівництва ДЗ СМСЧ-3 О. Коцюбинського та
Т. Латишенко прийнято рішення про організацію міжгоспітального транспортування з забезпеченням спеціалізованим медичним транспортом та формуванням лікарсько-сестринських бригад як для екстрених так і планових транспортувань за рішенням медичних консиліумів лікарів ДЗ СМСЧ-3, а також потреб пацієнтів.

Вже в цьому році за останні два місяці здійснено шість екстрених транспортувань в реперфузійний центр міста Рівне для проведення коронографії та стентувань при гострому інфаркті міокарда. Цим пацієнтам проведена сучасна діагностика та лікування цього загрозливого для життя стану згідно міжнародних протоколів лікування.

Лікарський колектив відділення анестезіології з палатами для інтенсивної терапії має надію, що все ж таки реформування медицини почне створювати транспортну сітку нашого регіону з парамедиками для забезпечення екстреного та планового транспортування. Та на етапі переходу та невизначеності як лікарі так і медичні сестри дуже вдячні за можливість правильно лікувати хворих і отримувати оплату праці за це. Дуже вдячні за розуміння наших проблем всім організаторам цього процесу зі сторони ВП РАЕС — від керівництва до шоферів.

Сучасна медицина це дуже високотехнологічна галузь на стику декількох індустрій — ІТ, мікроелектроніки, оптики, телеком- технології, роботехніки, високотехнологічної фармацевтики.

Швидко змінюються досить консервативні звички лікарів та пацієнтів: спілкування через Skype, гаджети, персоналізованої медицини, дистанційні консультації, електронні історії хвороби, тощо.

В нашому випадку необхідно починати слідувати принципу шахової королеви Льюїса Керрола — необхідно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишатися на місці, а для того щоб кудись потрапити, необхідно бігти, як мінімум удвічі швидше.

Лікарі МСЧ-3 мають надію на сучасний підхід, тих від кого це залежить, в оснащенні нашого закладу — наприклад мультиспіральним КТ, сучасними малоінвазивними операційними, комп’ютеризацією стаціонарів і взагалі сучасним оснащенням. Якщо ми з “брички” не пересядемо на “мерседес” - комфортна медицина міста буде під великим питанням.

 

Підготувала: завідувач відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії Т.А.Луцик

 

 302

квіт. 06

Рак - це головна причина смерті в усьому світі.За прогнозами,ситуація погіршуватиметься і кількість хворих зростатиме протягом наступних двох десятиліть. У 2018 році у світі зареєстровано майже 14,1 млн нових випадків захворювання на рак.

Найбільш поширеними випадками раку є рак легень, рак молочно їзалози, рак товстої кишки та рак передміхурової залози.

В Україні - більше одного мільйона онкохворих пацієнтів.Щодня реєструється 373 нових випадки захворювання і щодня 164 людини помирають від раку. Ризик захворіти має кожен четвертий чоловік і кожна шоста жінка.

50% людей, у яких виявленно рак, - особи працездатного віку.Більше 30% пухлин виявляють на запущених стадіях.

Проте за даними ВООЗ, 30-50% онкологічнихзахворюваньможнапопередити. Тому наша спільна мета - профілактика і рання діагностика захворювання.

Онкологія - це захворювання людей похилого віку. Хоча хворіють і діти, але це порівняно небагато, за рік реєструють близько 1 тисячі онкозахворювань серед дітей. Це переважно пов’язано з генетикою та іншими факторами.

Тому людям після 45років потрібн озвернути на себе увагу. Першими проявами хвороби можуть стати загальна слабкість, апатія, безпричинна втрата ваги, підвищена температура тіла, потемніння, деформація або збільшення розмірів невусів, пігментних плям, довго не заживаючі рани, поява крові в сечі, калі, мокротинні при кашлі, порушення в роботі кишківника, поява лімфатичних вузлів або новоутворень на тілі, затяжний кашель. Із появою подібних симптомів, необхідно негайно звернутися до лікаря.

Для виявлення хвороб на ранній (безсимптомній) стадії необхідне систематичне проходження профілактичних оглядів. Для більш раннього виявлення хвороби жінкам потрібно володіти навичками самообстеження молочни хзалоз і проводити його щомісяця. Щороку необхідно проводити ультразвукове обстеження молочних залоз. А жінкам після 40 років - маммографію. Для своєчасного виявлення раку шийки матки жінкам щороку необхідно проходити огляд у гінеколога із проведенням кольпоскопії та цитологічним дослідженням. Щорічне проведення рентгенобстеження легенів і ультразвукове обстеження органів черевної порожнини.Чоловікам після 40 років необхідне проведення пальцевого обстеження простати.

Профілактика Онкологічних захворювань.

Для профілактикионкологічнихзахворюваньіснуютьуіверсальнімедичнізасоби:

 • виключитикуріння і вживання алкоголю
 • вживатирізноманітну і здоровуїжу на основірослиннихпродуктів і з низькимвмістомжирів
 • обмежитивживаннякопчених,смажених та консервованихпродуктів
 • регулярно займатися спортом і підтримуватиоптимальну вагу
 • дотримуватися режиму сну
 • обмежитивпливсонячнихпроменів

Підготувала: Кучерук Наталія Петрівна - лікар- хірург, онколог

квіт. 05

Глаукома одна з найбільш частих причин сліпоти. Хворі глаукомою складають близько 4% страждають на захворювання очей. Глаукомою хворіють переважно люди похилого віку, рідше вона вражає юнаків і дітей.

Термін «глаукома» походить від грецького слова «глаукос» - зелений; це назва пояснюється тим, що при гострому нападі захворювання зіниця здається жовтувато-зеленуватою. Народна назва глаукоми - «зелена вода».

сновний симптом глаукоми, що визначає всі інші її прояви, - це підвищення внутрішньоочного тиску, що приводить до поступового зниження гостроти зору, звуження поля зору, погіршення адаптації, атрофії зорового нерва.

Внутрішньоочний тиск обумовлюється правильним співвідношенням між продукцією і відтоком внутрішньоочної рідини, а також кровообігом в капілярах очей. Нормальний внутрішньоочний тиск коливається в межах від 18 до 25 мм рт. ст.; частіше вранці він вище, а ввечері нижче, причому різниця становить 3-5 мм рт. ст. Більш високий внутрішньоочний тиск, а також збільшення різниці між його ранковим і вечірнім рівнем свідчить про порушення його регуляції, характерному для глаукоми.

Глаукома може виникнути без видимих причин в раніше здоровому оці (первинна глаукома) або в результаті яких-небудь захворювань ока (вторинна глаукома) - змін, що викликають порушення відтоку рідини з очного яблука, наприклад злучання райдужної оболонки з рогівкою або кришталиком, зміщення кришталика та ін .

Виникненню глаукоми та обтяжень її перебігу сприяють різні несприятливі фактори: захворювання серцево-судинної, нервової та ендокринної систем, інфекції та інтоксикації, деякі виробничі шкідливості, важка фізична праця, розумове перенапруження, негативні емоції та ін, а також спадковість. Первинна глаукома може виявлятися по-різному. В одних випадках спостерігаються ознаки розладу кровообігу ока з вираженими явищами застою в судинах. Така форма називається застійною. При ній хворі скаржаться на прогресуюче падіння зору, туман перед очима, утруднення орієнтування в просторі, особливо в темряві, на болі в голові і оці. Одна з характерних скарг - виникнення райдужних кіл при погляді на джерело світла. При іншій формі глаукоми - простій - хворі скаржаться тільки на поступове погіршення зору. З боку переднього відрізка ока змін може не бути, і тільки на очному дні виявляються характерні зміни диска зорового нерва. Ранній діагноз глаукоми, необхідний для надання своєчасної та ефективної допомоги хворому, можна поставити лише шляхом дослідження внутрішньоочного тиску, гостроти зору і поля зору і офтальмоскопічногодослідження.

Для профілактики розвитку та прогресування глаукоми і сліпоти від неї важливо раннє виявлення захворювання. Для цього всім особам старше 40 років, що звернулися за будь-якого приводу за медичною допомогою, необхідно виміряти внутрішньоочний тиск. Якщо він виявиться вище 25 мм рт. ст., особливо якщо хворий при цьому скаржиться на головний біль, зниження зору, поява райдужних кіл перед очима, його потрібно терміново звернутися до окуліста. Крім того, активне виявлення хворих глаукомою відбувається під час профілактичних оглядів лікарем і середнім медичним персоналом і тонометрій очей усього населення (старше 40 років) лікарської ділянки або організованих колективів. При цьому вдається виявити глаукому у 1-2% практично здорових людей.

Хворі глаукомою підлягають обліку на лікарській дільниці та районного окуліста, а також систематичного лікування і регулярного контролю (не рідше разу на місяць) стану внутрішньоочного тиску і зорових функцій. Фельдшер або медична сестра повинні вести спостереження за виконанням хворим рекомендованого лікарем лікування, режиму праці та побуту і регулярним відвідуванням очного кабінету.

Головним завданням у лікуванні хворих глаукомою є зниження і регуляція внутрішньоочного тиску. З цією метою застосовуються засоби із різних груп препаратів: міотики, В-адреноблокатори, інгібітори карбоангідрази, аналоги простагландинів. Частота впускання в око крапель залежить від форми, стадії процесу і особливо ступеня його компенсації. Наприклад, при гострому нападі глаукоми пілокарпін закапують в око 15-30 хвилин, а в міру стихання гострих явищ-кожні 1-2 години і рідше; поряд з цим 2 рази на день впускають тимолол. Режим лікування і вибір препарату встановлюють переважно при стаціонарному обстеженні хворого, під контролем добового визначення тонусу ока.

У лікуванні хворих глаукомою необхідно систематичне застосування курсів тканинної терапії. Хворі глаукомою потребують відповідного лікування серцево-судинної, нервової та ендокринної систем, шлунково-кишкового тракту та інших загальних захворювань, визначеному режимі у праці та побуті.

Потрібно дотримуватися наступних простих правил.

Оскільки глаукома не любить стресів і грубих порушень режиму, не працюйте з великими емоційними або фізичними навантаженнями, а також ніколи не виконуйте тривалу фізичну роботу з нахиленою головою.

Якщо ви захоплений садівник-городник, то придбайте низький стійкий стільчик і займайтеся прополкою, сидячи на ній і пересуваючись вздовж грядки. Голова повинна бути захищена від сонця кепкою, панамою, а краще всього капелюхом з великими полями; очі повинні бути захищені якісними сонцезахисними окулярами. Зверніть увагу на те, що не рекомендується користуватися дуже темними сонцезахисними окулярами; оптимальні окуляри із зеленим склом (СЗ-1) - зелений колір заспокоює нервову систему, а також дещо знижує внутрішньоочний тиск.

Не варто довгостроково перебувати в темряві. Дивіться телевізор при підсвічуванні приміщення додатковим неяскравим джерелом світла, тобто екран телевізора не повинен бути єдиним освітленим місцем кімнати. Людям з глаукомою бажано використання слабкого освітлення під час нічного сну (деяка кількість світла проникає в очі через закриті повіки).

При виконанні фізичних вправ пам'ятайте, що не рекомендуються вправи з різкими нахилами голови вниз, пози «униз головою», а також підйом великих вантажів. Решта фізичних вправ при глаукомі не протипоказані.

Не навантажуйте себе надмірною ношею: нести можна не більше 2-3 кг в кожній руці.

Не вживайте великої кількості рідини: до 1,5 л рідини на добу істотно не позначиться на рівні внутрішньоочного тиску, однак більша кількість рідини може виявитися шкідливою. Причому під рідиною мається на увазі не тільки вода, враховуються також молоко, кефір, сік, суп, компот. Розподіляйте напої рівномірно протягом дня, випиваючи за один прийом не більше 200 мл.Не можна пити «залпом».

Не переїдайте, не зловживайте солоними, гострими і жирними продуктами, які викликають спрагу і сприяють затримці рідини в організмі. Не пийте міцний чай, каву та інші напої, що містять кофеїн, так як вони підвищують артеріальний тиск, що в кінцевому підсумку може призвести до підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ).

Відмовтеся від куріння. При глаукомі в першу чергу страждає зоровий нерв, нікотин ж викликає звуження судин, порушуючи трофіку зорового нерва, а також має токсичну дію на волокна зорового нерва.

При глаукомі необхідно регулярне та постійне закапування ліків в очі. Якщо вам призначені двократні закапування, то перше закапування ліків краще зробити відразу після нічного сну і ранкового туалету. Друге (вечірнє) закапування - перед сном.

Ні в якому разі не можна подвоювати дозу препарату, якщо з якоїсь причини довелося пропустити його закапування.

Спати краще на високих подушках, а вранці не слід «залежуватися» в ліжку. Вертикальне положення і активні рухи сприяють зниженню тиску в оці, а вранці після сну воно найбільш високе.

Поряд із виконанням приписів лікаря важливе значення для збереження зору при цьому захворюванні має і раціональний спосіб життя.

Якщо діагноз поставлений на ранній стадії захворювання, то глаукома - не вирок, однак лікувати її потрібно постійно, навіть початкові стадії, коли ще немає ніяких скарг. Якщо у вас виявили глаукому, вам необхідно знати, як правильно діяти, щоб собі не нашкодити, а навпаки - допомогти. Дуже важливо спокійно, але разом з тим відповідально ставитися до свого захворювання: не панікувати, але і не нехтувати своєю хворобою.

Підготувала лікар-офтальмолог ДЗ "СМСЧ № 3 МОЗ України" Г.М.Вороніна

квіт. 04

7 квітня в світі відзначається День здоров’я. Це свято було засновано на честь створення Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка об’єднала у своїх рядах представників 191 держави. Створення Дня здоров’я – одна з перших ініціатив, з якою виступила Асамблея охорони здоров’я при ООН, що сприяє залученню уваги державних і комерційних організацій, волонтерів, простих громадян до питань захисту здоров’я і профілактики різних соціально-небезпечних захворювань. ВОЗ була створена на підставі принципу, згідно з яким передбачається, що всі люди повинні мати можливість для реалізації свого права на володіння найвищого досяжного рівня здоров’я.

«Буде здоров’я – решта все додасться» – так звучить багатовікове спостереження. І дійсно, наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану, докорінно визначає його повсякденне життя, соціальне і суспільне оточення.

З самого раннього дитинства ми знаємо про те, що про здоров’я треба дбати і про правильний спосіб життя. Нам говорять про важливість зарядки, занять спортом і правильне харчування. Але чомусь ми згадуємо про підтримку здоров’я лише тоді, коли щось болить і відразу починаємо згадувати, що здоров’я це безцінне багатство, яке дається лише один раз у житті. Ми даємо слово, що з завтрашнього дня вранці будемо їсти вівсянку, робити зарядку, а той й на вранішню пробіжку виходити. Але ось прийняті ліки, біль стихає і вранці ми знову обіймаємо подушку і обіцяємо собі, що вже завтра точно встанемо раніше…Ми звикли сподіватись не на захисні сили організму, а на могутність медицини.

«Здоров’я – це не все, а без здоров’я – все ніщо», так сказав древній грецький філософ Сократ, а це була мудра людина. В цей Всесвітній День здоров’я – і не тільки в цей, кожна людина має пригадати, що його здоров’я залежить не тільки від зусиль лікарів. Тільки розуміння необхідності підтримувати своє здоров’я у формі, зміна способу життя і повага до середовища проживання – допоможе спільно подолати навіть самі складні труднощі.

Академік Амосов стверджує – «Щоб бути здоровим – потрібні власні зусилля, постійні і значні. Замінити їх не можна нічим». Здоров’я – це складне явище. Воно завжди привертало і буде привертати увагу не лише дослідників, але й кожної людини. Здоров’я – це висока працездатність і гарний настрій, упевненість у собі. Фізичне здоров’я дає гарне самопочуття, бадьорість і силу. Психічне здоров’я дарує спокій, добробут, веселість. Соціальне здоров’я забезпечує успішність в навчанні та праці.

«Єдина краса, яку я знаю – це здоров’я» (Гейне). Якщо умовно покласти на чаші терезів здоров’я і всі інші цінності світу – то здоров’я переважить. Висока значимість здоров’я сьогодні визначається, як універсальна даність, яка стосується усіх – і багатих і бідних, і молодих і літніх людей. Це невід’ємне право людини, важливість забезпечення якого зростає з кожним днем. Але нічого з цього не дається задарма. Для того, щоб зберегти здоров’я потрібно докладати неабияких зусиль.

Стан здоров’я залежить на 20 % від спадковості, 10 % від рівня розвитку медицини, на 20 % від стану довкілля і на 50 % від способу життя. Тому справедливе твердження – «Ваше здоров’я – у ваших руках». Здоровий спосіб життя передбачає дотримання простого виконання певних правил, що забезпечують гармонічний розвиток. Ці дії спрямовані на запобігання захворювань, зміцнення всіх систем організму й поліпшення загального самопочуття людини. В основі здорового способу життя лежить традиційні принципи:

 • Правильне мислення або психофізіологічний стан людини.

Людина наділена розумом і інтелектом - в цьому її унікальність. Потрібно поставити перед собою мету – зберегти здоров’я – при тому, що людина хоч і розумна, але лінива та пожадлива. Тому за задоволення розкішно та смачно поїсти і відпочити вона платить хворобами.

 • Правильне харчування.

Апетит – наше задоволення і наш хрест. Треба їсти, щоб жити, а не жити, щоб їсти. Їжа повинна бути простою і нерафінованою, збалансованою. Вживайте більше страв із зернових, свіжих овочів та фруктів, ягід, та менше м’ясних, борошняних, кондитерських виробів. Кількість солі довести до 2-4 гр. на день. Виключити харчове сміття з раціону, до якого належать: фаст-фуди, солодкі газовані напої, чіпси тощо.

 • Оптимальний руховий режим.

           Загартування і фізичні вправи – для підвищення резервів серцево-судинних та дихальних систем, для підтримування функції м’язів та суглобів. Сучасні соціальні умови призводять до детренованості всіх робочих функцій організму, що ввійшло в суперечність з біологією. Коли людина правильно харчується і регулярно займається спортом, вона стає не тільки здоровою і красивою в фізичному сенсі. Також гартується і її дух. Вона відчуває прилив сил для нових ідей і починань, стає більше спокійною та врівноваженою. Їй хочеться творити щось нове, вона стає креативною.

 • Відмова від алкоголю, паління, наркотиків.
  • Особиста гігієна.
  • Позитивні емоції.
  • Інтелектуальний розвиток.
  • Моральний і духовний розвиток.
  • Формування і розвиток вольових якостей.

Здорова людини – щаслива людина. Потрібно вирішити, що ви хочете змінити в собі, від чого відмовитись, а до чого привчитись. Зробіть зусилля – будьте здоровими. Так, здоров’я безцінне багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Здорові люди рідко замислюються про те, як правильно і розумно влаштувати свій побут і життєдіяльність, щоб їх здоров’я залишалось міцним на тривалу перспективу. Здоров’я може мати дуже дорогу ціну, то ж просимо уважно прислухатись до наших простих порад і змінювати своє життя на краще.

У Всесвітній День здоров’я бажаємо всім його надійного зберігання, всім хворим – як найшвидшого одужування, медикам хорошої матеріальної і технічної бази, що зміцнить їх нелегку працю, всім нам – бути здоровими і життєрадісними. Зі святом всіх!

Сторінка 1 із 32